Make your own free website on Tripod.com

Duo Skarka - Pohl

Home
Biografie
Koncerty
Projekty
Janacek - Revueltas 2008
Multimedia
Odkazy
Kontakt
Josef Skarka
Richard Pohl

Biografie

English Version

Josef Škarka a Richard Pohl

Duo Skarka-Pohl v Dvorakove muzeu v Praze

Duo Škarka - Pohl bylo založeno roku 2003. Od té doby se prezentovalo recitály v mnoha městech České republiky. Bylo také pozváno k vystoupení na zahraničních festivalech v Mexiku, Švédsku, Itálii, Černé Hoře aj.
 
Zaměřuje se především na interpretaci písňové literatury, ale svá vystoupení obohacuje i o starou hudbu, operní árie a také vybraná moderní díla.
 
Umělecké aktivity dua podpořili EPOS Company, paní Margita Ježková, Melodia Art Agency, Nadace Život umělce, Arte Yvetta Tannenberger Management a pan Ing. Cyril Svozil (Fenix Group).

Stáhnout CV (PDF)

Josef Skarka
Photo by Petr Kurecka

Josef Škarka (*1981 Brno)

Po studiích na brněnské konzervatoři nastoupil k bakalářskému studiu zpěvu ve třídě René Tučka na AMU v Praze. Magisterské studium absolvoval pod vedením prof. Miloslava Podskalského.

Debutoval jako Figaro z Mozartovy Le nozze di Figaro v plzeňském Divadle J. K. Tyla, později hostoval v pražském Národním Divadle v roli Bellla v Pucciniho opeře La Fanciulla del West, v Severočeském divadle opery a baletu v Ústí nad Labem (Colline - Pucciniho La Bohéme, Eremit - Weberův Freischütz, Ferrando - Verdiho Il Trovatore), Divadle F. X. Šaldy v Liberci (Steffano - Donizettiho Viva la mamma) a Papageno (Komorní opera Praha). Hostuje též na scéně brněnského Národního divadla (Figaro - Mozart), v Plzni též jako Leporello (Don Giovanni - Mozart), Bonifác (Smetana - Tajemství) a ztvárnil i dvojroli v úspěšné produkci Verdiho Rigoletta na festivalu v Českém Krumlově (Rigoletto - Monterone).

Josef Škarka se kromě operního repertoáru věnuje i tvorbě komorní a písňové. Se svým dlouholetým hudebním partnerem Richardem Pohlem tvoří duo klavír – zpěv a pořádají několik vlastních písňových recitálů do roka v Česku i zahraničí. Byli pozváni na mezinárodní hudební festivaly v Mexiku, také do Švédska, Itálie, Černé Hory či Rumunska a vystoupili i v rámci abonentního cyklu hudební společnosti HARMONIA s celovečerním recitálem.

Spolupracuje s orchestry a je zván na hudební festivaly, jako jsou MHF Moravský podzim, Svatováclavské hudební slavnosti v Praze, Souvislosti, Pražské premiéry, Třídenní plus. Vystoupil v zahajovacím koncertu komorního cyklu pro Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK v Händelově oratoriu Juda Makabejský a také v rámci Pódia mladých talentů na MHF Moravský podzim 2004.

Je častým hostem stále víc uznávaného a mediálně známého orchestru Berg, který se specializuje na uvádění současných autorů a českých i světových premiér jejich děl.

Je také zkušeným a vyhledávaným interpretem barokní a renesanční hudby (spolupráce s Ensemble Baroque, Collegium marianum, Collegium 1704, Ars Brunensis aj.).

Josef Škarka je držitelem mnoha ocenění za interpretaci na Mezinárodní Pěvecké Soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech (v letech 2002, 2006 a 2009 - mimo jiné 2. ceny v kategoriích Opera i Píseň, cena Viléma Zítka pro nejmladšího finalistu, nebo cena pro nejlepšího českého účastníka) a v roce 2009 také 2. cenu na Mezinárodní soutěži Ad honorem Mozart 2009 na Bertramce v Praze. Vystoupil na mnoha zahraničních festivalech a operních scénách (Japonsko, Německo, Francie), též jako host slavného tenoristy José Cury.

Jako interpret se věnuje především písňové tvorbě, na které si postupně tříbí svůj styl, ušlechtilost a tolik ceněný výraz (recenze z časopisu Harmonie),  a uváděním současných autorů se neustále konfrontuje se současnými hudebními trendy.

Duo Skarka-Pohl in Modrice

Repertoár

Dvořák:
Biblické písně
Cigánské melodie
Árie

Janáček:
Detvanské písně
Moravská lidová poezie

Haas:
Čtyři písně
na slova čínské poezie

Martinů:
Písně
 
Sommer:
Souvrať

Duparc, Boulanger,
Fauré, Debussy, Ravel:
Písně

Schubert:
Zimní cesta
Písně
 
Schumann:
Písně

 Mahler:
 Chlapcův kouzelný roh

Mozart:
Písně
Árie

Mendelssohn:
Písně
Árie

Dittersdorf:
Lékař a lékárník
(árie)

Smetana:
Prodaná nevěsta
(árie)
Večerní písně

Čajkovský:
Romance

Bach:
Vybraná díla

Handel:
Vybraná díla

Verdi:
Árie

Wagner: Árie

Wolff, Brahms
Písně

Puccini:
Árie 

Rachmaninov
Písně
Árie
 
Donizetti:
Písně
Árie
 
Tosti:
Písně


Další repertoár na základě dohody.

Josef Skarka
Photo by Petr Kurecka


Richard Pohl
Photo by Petr Kurecka

Richard Pohl (*1983 Ostrava)
 
Zkušený korepetitor a komorní partner, držitel několika ocenění za klavírní doprovod.

Pro bližší informace o Richardu Pohlovi navštivte umělcovy oficiální stránky.

http://www.richardpohl.net

Duo Skarka-Pohl a tenor Peter Dvorsky
Duo Skarka-Pohl s tenorem Peterem Dvorským

Moravsky podzim 2004

Mezinárodní hudební festival Moravský podzim 2004
Česká hudba 2004
Při příležitosti oslav mnoha výročí slavných českých hudebníků, pod patronací státu se připravil rozsáhlý projekt složený z koncertů, festivalů a dalších akcí. 39. Mezinárodní hudební festival Moravský podzim si zvolil oslavu dvou nejvýznačnějších osobností české hudby: Janáčka a Dvořáka. Motto tohoto festivalu znělo: "Terra, unde orimur" (Země z níž pocházím) a mezi hosty patřili např. Vídeňská filharmonie (dir. Harnoncourt), Česká filharmonie (Bělohlávek), Misha Maisky, Alain Planés a mnoho dalších, včetně Dua Škarka - Pohl.

Buy our tracks from indiestore.com